Co nalít do nádržky ostřikovačů?

Už vám s největší pravděpodobností došla zimní nemrznoucí směs do ostřikovačů, pokud vás tedy nevylekaly poslední ranní mrazíky a nedonutily ještě modrou chemikálii dokoupit. Co však lít do nádržky do doby, než zas mrazy uhodí?

Smysl zimních směsí do vstřikovačů je více něž jasný. Pokud pomineme vedlejší účinek v podobě ostrého zápachu  útočícího na naše čichové buňky, chemikálie zabraňuje zamrznutí vody nejen v nádržce vstřikovačů, ale především v celé soustavě včetně hadiček a trysek, v nichž může led způsobit škody, vedoucí k nutnosti výměny poškozených dílů. Jen co mrazy pominuly, prostory před čerpacími stanicemi se zaplnily namísto kanystrů s modrým obsahem nádobami se žlutým, zeleným a celou řadou dalších.

Etikety na kanystrech s tekutinami na letní sezonu slibují doslova zázraky. Jejich obsah prý suverénně odtrénuje zbytky hmyzu z čelního skla a světlometů, nedělá šmouhy při rozstírání a světe div se, nenechává ani stopy na rozpáleném laku karoserie. Skutečnost ale bývá poněkud jiná. Netvrdím, že dotyčné přípravky tyto vlastnosti nemají, je tu však velké „ale“. Aby si chemikálie poradila s důkladně přischlým hmyzím pozůstatkem a dalšími nečistotami, potřebuje určitý čas na to, aby mohla působit, ten však nemá. Jednak proto, že proud směsi z odtřikovačů nepokryje rovnoměrně celou znečištěnou plochu, ale hlavním důvodem je, že u současných automobilů je synchronizována činnost ostřikovačů se stírači, takže čistící látka nemá šanci na skle působit a povolí pouze to, co dokáží stírače za podpory tekutiny mechanicky odstranit. Z toho jasně vyplývá, že stejnou službu odvede i čistá destilovaná voda, jejichž používání navíc neškodí životnímu prostředí.

Daleko lepší, než víceméně zbůhdarma krmit nádržku vstřikovačů v letní sezóně desítkami litrů specializovaných přípravků, je pořídit koncentrovaný odstraňovač hmyzu ve spreji, který jednoduše nastříkáte na znečištěné plochy a po chvíli odstraníte třeba pomocí obyčejné molitanové houbičky na nádobí. Za tímto účelem sice musíte na chvíli přerušit jízdu, je to však lacinější a nesrovnatelně efektivnější.