CHORVATSKO - Primošten (kemp Adriatic) - v upoutávkách na Chorvatsko jsem se většinou setkával s obrázkem zátoky s poloostrovem a malebným městečkem s ním spojeným. Netrvalo dlouho a po menším pátraní jsem zjistil, že na obrázku je zachycen Primošten. Přímořské letovisko ležící severně cca 40 km od Splitu. Primošten, malebné rybářské městečko s nedalekými vinicemi, je pravou perlou šibenské riviéry a patří k nejvyhledávanějším letoviskům celého Jadranu. Romantické městečko s krásnou přírodou a průzračným čistým mořem nabízí vše k prožití spokojené dovolené - koupání na krásných oblázkových plážích s pozvolným vstupem do moře na jednom poloostrově a společenský život ve starém městě na poloostrově druhém.

Určitě Vás zajímá samotná cesta a informace s ní spojené. Celkem jsme jeli čtyřmi auty a bez větších problémů. Vyjížděli jsme v pět hodin odpoledne, abychom dorazili do výše zmíněného cílu cca ve tři hodiny odpolko. Od známých jsme se dozvěděli, že nejlepší je se vyhnout vytíženým dálnicím po Rakousku a směřovat jízdu přes Madarsko, která bude kratší a jak se později ukázalo i rychlejší. Koupili jsme si týdenní dálniční známku a přes Brno jsme to pálili na Bratislavu, až na čáru s Madarskem. Za hranicemi musíte  první odbočku do prava na Rajku a vyhnete se tak poplatku krátkého úseku za hranicemi. Dále se pokračuje na Csorna, Szombathely, Kormend, Nádasd a hraniční přechod se Slovinskem Rédics - Lendava. Nejlevnější benzín je právě ve Slovinsku, ale úsekem 11-ti km, kterým se projíždí tento stát, nenajdeme ani jednu čerpačku (informace o tankování přinesu na konci dokumentu). Ve Slovinsku se nedá zabloudit, poněvadž jedete, jak jsem výše uváděl úsek pouze jedenácti kilometrů a to mezi Lendavou a Mursko-Srešče, který je už hraničním přechodem s Chorvatskem. Dále jedeme směr Varaždin přes Čakovec a najíždíme na dálnici k Záhřebu. Na prvním úseku platíme 10 kun (50 Kč). Druhý dálniční úsek je z hlavního města Chorvatska do Karlovače zpoplatněn 15 kunami (75 Kč). Za Karlovačem je naplánované tankování. Dále se pokračuje na Gračac. Cestou míjíme po pravé straně Plitvické jezera, které doporučuji navštívit. Na začátku Gračace jedeme doleva směr Knin a dále na Drniš a Šibenik, kde se nám už ukazuje moře. Konečně. Z Šibeniku do Primoštenu je to po pobřežní magistrále, která je dost přetěžována, kolem třiceti kilometrů. Tento úsek jedeme skoro dvě hodiny. Kilometr od Primoštenu se nachazí kemp Adriatic, kde jsme rozložili základní tábor.

PODROBNÁ CESTA - MAPA

Zde je slíbené info o tankování. Poprvé jsme tankovali na území naší republiky pět kilometrů před hranicemi se Slovenskem. Druhé tankování bylo naplánováno za Karlovac, kde se ceny naturalu (Euro - Super 95) pohybovali okolo 6,85 kun za litr (34,25 Kč). Platit se může i markami jako v celém Chorvatsku.

Jinak doporučuji kemp Adriatic, Který se nachází v borovnicovém háji skvělých deset metrů od moře. Jsou zde ledničky, elektrické přípojky, obchod.

CENÍK AUTOKEMPU ADRIATIC (za den)

Položka Cena za měsíce V,VI,IX,X v kunách Cena za měsíce V,VI,IX,X v korunách Cena za měsíce VII,VIII v kunách Cena za měsíce VII,VIII v korunách
Osoba 20 100 24 120
Dítě 5 - 12 10 50 12 60
Karavan 16 80 20 100
Obytné auto 16 80 20 100
Auto 12 60 16 80
Stan 16 80 20 100
Motocykl 8 40 12 60
Autobus 32 160 44 220
Pes 8 40 12 60
Elektrická přípojka 12 60 12 60
Lednička 12 60 12 60
Pobytová taxa 5,5 27,5 7 35

Dále doporučuji jednodenní výlet do nedalekého národní parku Krka, který je vzdálen z Primoštenu cca 60 km.

Veškeré podrobnosti jak o národním parku Krka, tak i o samotné cestě po Chorvatsku Vám rád sdělím.